ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Σιταγροί – Πετρούσα 2-3

Πετρούσα: Σημαντικό διπλό και τρεις βαθμούς απόσταση από την κορυφή.

Σιταγροί: Αν και ισοφάρισαν στο εις βάρος τους αποτέλεσμα, ηττήθηκαν έχοντας όμως μια πολύ καλή εμφάνιση.

Την 4η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα σημείωσε η Δόξα Πετρούσα κόντρα στην αξιόμαχη ομάδα των Σιταγρών που αν και ήταν πίσω στο σκορ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 με το τρίποντο όμως να πηγαίνει στους φιλοξενούμενους που παραμένουν στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα και σε απόσταση τριών βαθμών από την πρωτοπόρο αήττητη Προσοτσάνη.

Ιδιαίτερα αποτελεσματική στο πρώτο μισάωρο η Πετρούσα κατάφερε σε τρεις φάσεις να σημειώσει δύο γκολ αναγκάζοντας τον Γιάννη Τσεβρετζή να κάνει δυο γρήγορες αλλαγές. Οι Σιταγροί ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν με πέναλτι λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου να μειώσουν σε 1-2.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και ισοφαρίσουν το ματς σε 2-2, αλλά ένα λεπτό αργότερα ήρθε η απάντηση της Πετρούσας από μια στημένη φάση και έγινε το 2-3 το οποίο θα μπορούσε να μην ήταν και το τελικό σκορ αφού και οι δυο ομάδες είχαν ευκαιρίες μέχρι το φινάλε.

Φάσεις και γκολ:

Στο 13ο λεπτό κάθετη πάσα του Μιχάλη Ασλανίδη κάπου κοντράρει και φτάνει στον Ζεδαμάνη που κάνει σουτ που διώχνει ο Δημίου και στην επαναφορά με νέο σουτ ο Δροσίδης στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα για το 0-1 της Πετρούσας.

Στο 22ο λεπτό ο Δροσίδης βρίσκει στον κενό χώρο τον Αυγουστάτο που βγάζει συρτή σέντρα στον Μιχάλη Ασλανίδη που με κοντινό πλασέ κάνει το 0-2.

Στο 40ο λεπτό δυνατό σουτ  τουΤρελλόπουλου Νίκου η μπάλα στο εξωτερικό μέρος των διχτύων.

Στο 44ο λεπτό  λάθος του Γιαννίκη, σέντρα από αριστερά στο πέσιμο ο Αυγητίδης βρίσκει την μπάλα με το χέρι και πέναλτι που εκτελεί εύστοχα ο Δαμιανός Κωφίδης και μειώνει σε 1-2.

Στο 46ο λεπτό εκτέλεσε φάουλ ο Κωφίδη και γκολ που ακυρώνεται ως οφσάιντ.

Στο 55ο λεπτό συρτή σέντρα του Τρελλόπουλου Νίκου και ο Γουνατίδης με ωραίο ψύχραιμο πλασέ θα ισοφαρίσει σε 2-2 για τους Σιταγρούς.

Στο 57ο λεπτό εκτελεί φάουλ ο Αυγουστάτος κεφαλιά του Τσάντα στη γωνία της εστίας και το 2-3 για την Πετρούσα.

Στο 69ο λεπτό μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, μετά την  ωραία πάσα του Γουνατίδη τετ α τετ ο Παπαδόπουλος η μπάλα άουτ.

Στο 86ο λεπτό απίστευτη ευκαιρία για τον Πετρούσα,  κάθετη μπαλιά του Ταχτσόγλου τετ α τετ ο Δροσίδης σουτ διώχνει με τα πόδια ο Δημίου στην επαναφορά νέο σουτ του Δροσίδη πάνω στην γραμμή διώχνει ο Μουζακίτης Κώστας.

Στο 88ο λεπτό ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Γεωργιάδης να περνάει τον τερματοφύλακα γυρίζει στον Κύρτση και σε κενή εστία βγάζει την μπάλα άουτ.

Διαιτητής του αγώνα Χατζηαθανασιάδη Αθανάσιο με βοηθούς Κελίδη και Παστιάδη.