ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ – ΚΑΛΛΙΘΕΑ 2-0

Πρωτάθλημα Football League

Καθάρισε το ματς από το πρώτο ημίχρονο και έπιασε τετράδα

Κόντρα στην Καλλιθέα που παλεύει για την παραμονή της στην κατηγορία, η Δόξα Δράμας επικράτησε παρουσία των φιλάθλων της με 2-0 και συνέχισε έτσι το καλό σερί της.

Με δυο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο του Κουσκουνά και Ντενίζ Μπαϊκαρά, οι ‘’μαυραετοί’’ συνέχισαν τις καλές τους εμφανίσεις και με τους 37 πλέον βαθμούς έπιασαν τετράδα.

Από την άλλη η Καλλιθέα παρουσιάστηκε αρκετά ανταγωνιστική παραμένοντας χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα και στον δύσκολο αγώνα που κάνει για την παραμονή στην κατηγορία.

Οι ‘’ μαυραετοί ‘’ μπήκαν στο παιχνίδι αποφασισμένοι και μόλις στο 11ο λεπτό ευτύχισαν να βρουν τα δίχτυα του Κουτογλίδη όμως μετά από τέσσερα λεπτά διαβουλεύσεων διαιτητή και βοηθού, ο κ. Τζουμαλάκης ακύρωσε το γκολ γιατί ο κεντρικός αμυντικός ήταν σε θέση οφ σάιντ.

Η Δόξα Δράμας άνοιξε το σκορ λίγο αργότερα με τον Κουσκουνά και στις καθυστερήσεις ο Ντενίζ Μπαϊκαρά έγραψε το 2-0 όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η Καλλιθέα απείλησε στο 28ο λεπτό με σουτ του Ταμπάκη και τον Βούρα να διώχνει. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι ‘’ασπρόμαυροι’’ πήραν προβάδισμα δυο τερμάτων με τον Ντενίζ Μπαϊκαρά να νικά με κεφαλιά τον γκολκίπερ Κουτογλίδη κάνοντας το 2-0.

Φάσεις του αγώνα:

Στο 11ο λεπτό ακυρώνεται γκολ του Γκότοβου ως οφσάιντ. Αν και αρχικά ο διαιτητής Τζουμαλάκης έδειξε σέντρα, στην συνέχεια άλλαξε την απόφασή του.

Στο 18ο λεπτό ΓΚΟΛ 1-0: Εκτέλεση φάουλ του Βιτλή, η μπάλα φτάνει στον Κουσκουνά και αυτός με πλασέ μέσα από την περιοχή στέλνει την μπάλα στην γωνία του Κουτογλίδη.

Στο 28ο λεπτό απειλεί η Καλλιθέα, σουτ του Ταμπάκη, απομακρύνει με δυσκολία ο Βούρας.

Στο 45+ ΓΚΟΛ 2-0: Σέντρα του Ματσούκα, κεφαλιά του Μπαϊκαρά και η Δόξα Δράμας πηγαίνει στα αποδυτήρια με «αέρα» δύο τερμάτων.

Στο 65ο λεπτό απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπαγγελή, η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ.

Στο 70ο λεπτό συνεργασία Γεωργιάδη με τον Κουσκουνά, πλασέ του τελευταίου μόλις άουτ.

Στο 80ο λεπτό τετ α τετ του Κουσκουνά με τον Κουτογλίδη, ο πορτιέρο της Καλλιθέας απομακρύνει το πλασέ του επιθετικού των γηπεδούχων.

Διαιτητής: Τζουμαλάκης (Σερρών)

Βοηθοί: Εμπλιούκ (Ξάνθης), Μηναδάκης (Καβάλας)

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Νίκος Κωστένογλου): Βούρας, Σιώπης, Πεταυράκης, Γκότοβος, Όστοϊτς, Ριζογιάννης, Βιτλής (77’ Τζόκιτς), Γουνδουλάκης (56’ Κάσες), Ματσούκας (63’ Γεωργιάδης), Μπαϊκαρά, Κουσκουνάς.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Γιώργος Κορακάκης): Κουτογλίδης, Τζιτζικαλάκης, Παπαγγελής, Ντιακιτέ, Σεζάι (46’ Γκέτσι), Συριόπουλος, Μίγγος, Χοτζάλι, Παυλής (57’ Γλυνός), Ταμπάκης, Τσατσόπουλος (76’ Ζυγκερίδης).

Δηλώσεις από τον αγώνα Δόξα Δράμας – Καλλιθέα

Μετά το τέλος του αγώνα της Δόξας κόντρα στην Καλλιθέα, ο προπονητής των ‘’μαυραετών’’ Νίκος Κωστένογλου δήλωσε ότι ήταν ένα παιχνίδι με αντίπαλο μια ομάδα που παίζει για την σωτηρία της, οπότε έπρεπε να μπούμε συγκεντρωμένοι και να πάρουμε στην έδρα μας την νίκη κάτι που το καταφέραμε και συνεχίζουμε για το επόμενο παιχνίδι.

Αναλυτικά η δήλωση:

«Παίξαμε ένα ακόμη παιχνίδι απέναντι σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο που παίζει για την σωτηρία του. Παίξαμε πολύ καλά, πετύχαμε ένα γκολ το οποίο ακυρώθηκε, δεν έχω άποψη για την εγκυρότητά του αλλά έχω εμπιστοσύνη στον διαιτητή. Συνεχίσαμε να είμαστε επιθετικοί. Αιφνιδιαστικά ο αντίπαλος έπαιξε με τρεις κεντρικούς αμυντικούς, ωστόσο εμείς είχαμε την υπεροχή. Καταφέραμε να προηγηθούμε δίκαια και πετύχαμε ένα δεύτερο γκολ. Σε ένα διάστημα μετά το 20’ παρουσιάσαμε νευρικότητα στον τρόπο που οργανώναμε τις επιθέσεις μας, ιδιαίτερα από πίσω.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα άλλαξε, κυριαρχήσαμε σε όλες τις γραμμές, ήμασταν καλύτεροι από τον αντίπαλο μας και είχαμε τη δυνατότητα να αυξήσουμε το σκορ. Δίνω συγχαρητήρια στα παιδιά για αυτή την αξιόμαχη εικόνα. Θα πρέπει εμείς να βρισκόμαστε σε εγρήγορση και να έχουμε σαν σκέψη ότι θέλουμε περισσότερη βελτίωση. Βέβαια τα πράγματα δεν αλλάζουν από τη μια μέρα στην άλλη και πολλές φορές αυτή η νευρικότητα που υπάρχει στα εντός έδρας παιχνίδια είναι απόρροια των κακών αποτελεσμάτων του παρελθόντος. Έχουμε εμπιστοσύνη στους ποδοσφαιριστές μας. Είναι καλοί παίκτες και ορισμένες φορές αδικούν τους εαυτούς τους. Στην εξέλιξη του παιχνιδιού, κυριαρχήσαμε, οι ποδοσφαιριστές μας άρχισαν να έχουν περισσότερη αυτοπεποίθηση, να λειτουργούν πιο συνδυαστικά και να έχουμε καλύτερες φάσεις. Η προσπάθεια μας συνεχίζεται, θέλει περισσότερη προσοχή γιατί ακολουθεί μια σειρά δύσκολων παιχνιδιών».

Δηλώσεις έκανε και ο παίκτης της Δόξας  Δημήτρης Σιώπης, ο οποίος ανέφερε:

«Θέλαμε πολύ αυτή τη νίκη για ψυχολογικούς λόγους αλλά και για να δώσουμε αξία σε αυτή τη μεγάλη νίκη μέσα στα Τρίκαλα. Σκοράραμε σε στατική φάση, ακυρώθηκε γκολ, συνεχίζαμε να πιέζουμε, ανοίξαμε το σκορ, αλλά στην συνέχεια είχαμε μια νευρικότητα. Το δεύτερο γκολ ήταν κομβικής σημασίας και μας βοήθησε ώστε να διαχειριστούμε καλύτερα το παιχνίδι. Μας έδωσε ψυχολογία και αυτοπεποίθηση για το δεύτερο ημίχρονο όπου θα μπορούσαμε να είχαμε σκοράρει. Δεν πειράζει, τελείωσε μια δύσκολη εβδομάδα με τρία παιχνίδια σε επτά μέρες μαζί με τα ταξίδια. Τώρα συγκεντρωνόμαστε στο επόμενο παιχνίδι με τον Εργοτέλη που είναι πολύ δύσκολο καθώς ο Εργοτέλης είναι πολύ ανεβασμένος».