ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Άνετο τρίποντο και άλμα τετράδας για τη Δόξα που επικράτησε με 2-0 επι της Καλλιθέας

Με 2-0 επικράτησε η Δόξα Δράμας στο γήπεδο της επί της Καλλιθέας στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League και έτσι συνέχισε την ανοδική της πορεία κάνοντας άλμα τετράδας. Με δυο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο του Κουσκουνά και Ντενίζ Μπαϊκαρά, οι ‘’μαυραετοί’’ συνέχισαν τις καλές τους εμφανίσεις αφήνοντας πίσω τα άτυχα και αρνητικά αποτελέσματα που την έφεραν μακριά από την διεκδίκηση μιας θέσης που οδηγεί στην μεγάλη κατηγορία, ωστόσο με την νίκη της κόντρα στην Καλλιθέα έπιασε τετράδα με 37 βαθμούς. Από την άλλη η Καλλιθέα παρουσιάστηκε αρκετά ανταγω- νιστική παραμένοντας χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα και στον δύσκολο αγώνα που κάνει για την παραμονή στην κατηγορία. Η Δόξα Δράμας μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό την νίκη και στην πρώτη καλή ευκαιρία βρέθηκε μπροστά στο σκορ, όταν στο 18ο λεπτό ο Κουσκουνάς με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0. Επτά λεπτά νωρίτερα ο Γκότοβος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με τον ρέφερι Τζουμαλάκη να δείχνει αρχικά σέντρα όμως μετά από τέσσερα λεπτά διαβουλεύσεων πήρε την απόφαση ότι ο κεντρικός αμυντικός της Δόξας ήταν οφ σάιντ και το γκολ ακυρώθηκε. Η Καλλιθέα απείλησε στο 28ο λεπτό με σουτ του Ταμπάκη και τον Βούρα να διώχνει. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι “ασπρόμαυροι’’ πήραν προβάδισμα δυο τερμάτων με τον Ντενίζ Μπαϊκαρά να νικά με κεφαλιά τον γκολκίπερ Κουτογλί- δη κάνοντας το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο η Δόξα έκανε διαχείριση του αποτελέσματος με τους φιλοξενούμενους να απειλούν μόνο στο 65ο λεπτό από στημένη φάση σε ένα φάουλ του Παπαγγέλη. Διαιτητής: Τζουμαλάκης (Σερρών) Βοηθοί: Εμπλιούκ (Ξάνθης), Μηναδάκης (Καβάλας) ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Νίκος Κω- στένογλου): Βούρας, Σιώπης, Πεταυράκης, Γκότοβος, Όστοϊτς, Ριζογιάννης, Βιτλής (77’ Τζόκιτς), Γουνδουλάκης (56’ Κάσες), Μα- τσούκας (63’ Γεωργιάδης), Μπαϊκαρά, Κουσκουνάς. ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Γιώργος Κορακά- κης): Κουτογλίδης, Τζιτζικαλάκης, Παπαγγελής, Ντιακιτέ, Σεζάι (46’ Γκέτσι), Συριόπουλος, Μίγγος, Χοτζάλι, Παυλής (57’ Γλυνός), Ταμπάκης, Τσατσόπουλος (76’ Ζυγκερίδης).